ближайший офис

если нет, измените

Інтерв’ю “Сертифікація – сучасна необхідність”

Бурковська Інна
Юрист з дозвільної системи

– Що таке сертифікація?

Це відповідна процедура, за допомогою якої держава через уповноважений орган документально засвідчує відповідність встановленим законодавством вимогам продукції, системи якості, системи управління якістю, системи захисту довкілля, рівня знань та системи управління персоналом. Таким органом в Україні на сьогоднішній день є Державна інспекція України з питань захисту прав споживачів.

Сертифікація продукції здійснюється з наступною метою: запобігання реалізації продукції, небезпечної для життя, здоров’я та майна громадян і навколишнього природного середовища; сприяння споживачеві у компетентному виборі продукції; створення умов дляучастісуб’єктів підприємницької діяльності у міжнародному економічному, науково-технічному співробітництві та міжнародній торгівлі.

Сертифікація продукції в Україні поділяється на обов’язкову та добровільну. Наказом № 28 від 1 лютого 2005 року затверджено перелік продукції, що підлягає обов’язковій сертифікації в Україні.

Обов’язкова сертифікація включає перевірку та випробуванняпродукціїдля визначення її характеристик і подальший державнийтехнічнийнаглядза сертифікованою продукцією. На сьогоднішній день в Україні діє державна система сертифікації продукції УкрСЕПРО. Виданий сертифікат відповідності УкрСЕПРО дає змогу на перевезення продукції, що підлягає обов’язковій сертифікації, через митницю, оскільки така система зарекомендувала себе у нашій країні, як система сертифікації продукції №1.

Добровільну сертифікацію здійснюють, як правило, з урахуванням вимог замовника (при постачанні продукції до торгівельно-роздрібних мереж і т.п.) або за власними показниками (наприклад: участь в тендері). Однією з основних вимог до продукції є її відповідність нормам безпеки в Україні.

Тема щодо сертифікації актуальною є завжди. Оскільки, для того, щоб реалізовувати продукцію на ринок, спеціалізовані магазини, склади потрібно згаяти немало часу та терпіння при оформленні цілої низки необхідних документів, що надають змогу працювати надалі. Таким документом є сертифікат відповідності представленої продукції. На сьогоднішній день сертифікат відповідності вимагають усі, оскільки підвищення контролю якості має наслідком проведення відповідних перевірок як оптових, так і роздрібних реалізаторів.

– Чи необхідно продукцію, сертифіковану в Україні, сертифікувати в інших країнах при експорті?

– Існують двохсторонні міжурядові угоди про визнання сертифікатів країн СНД на продукцію, що виготовляється у цих країнах. Даними угодами передбачено видачу свідоцтва про визнання сертифікату країн СНД Національною системою сертифікації УкрСЕПРО. Рішення про можливість видачі свідоцтва про визнання сертифіката, зареєстрованого в Національній системі сертифікації УкрСЕПРО, повинно прийматися на підставі відповідних перевірок.

– На який строк видається сертифікат?

– При сертифікації одиничних виробів, партійній сертифікації та серійній сертифікації продукції – сертифікат видається строком на 1 рік. Серійна сертифікація продукції з обстеженням виробництва – до 2-х років. Сертифікація серійної продукції з атестацією виробництва – до 3-х років. Сертифікація серійної продукції з оцінкою системи якості – до 5-ти років.

Після проведення сертифікації, у разі позитивного рішення органу з сертифікації, заявникові видається сертифікат та право маркувати продукцію спеціальним знаком відповідності.

– Що ж потрібно для того щоб отримати такий сертифікат?

– Насамперед потрібно від виробника:
технічна документація;
відповідні сертифікати та протоколи випробувань на продукцію;
інформація щодо коду ДКПП (ред. – Державний класифікатор продукції та послуг);
якщо продукція не підлягає обов’язковій сертифікації, а митні органи вимагають підтвердження, пред’явити документ на те, що сертифікація даної продукції не обов’язкова (лист надається УкрСЕПРО на запит зацікавленої сторони).

– Чи передбачена відповідальність за порушення вимог з якості продукції?

Так, відповідальність передбачена, відповідно до Кодексу України про адміністративні правопорушення (ст. 148-4, 167, 168, 168-1, 169, 170, 170-1, 188-2, 188-9, 188-10). Зазначені норми передбачають відповідальність у формі штрафу від 17 до 3400 грн.

Кримінальним кодексом України (ст.227) встановлена відповідальність за випуск або реалізацію недоброякісної продукції (штраф 1700-3400 грн. або виправні роботи на строк до двох років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років).

Декретом про нагляд за дотриманням стандартів, норм і правил (ст.8) передбачено, що за реалізацію продукції, не відповідної вимогам стандартів, норм і правил, встановлюється штраф у розмірі 25 відсотків вартості реалізованої продукції. Така сама норма встановлена у Законі України «Про захист прав споживачів(ст.23).

– Які будуть ваші рекомендації?

– Оскільки процес оформлення та отримання відповідного сертифікату досить кропіткий на сьогоднішній день та для уникнення відповідальності за порушення вимог з якості продукції, наша компанія надає консультації щодо отримання відповідного сертифікату та допомагає у його отриманні. Саме, взаємодія з органами сертифікації та підібраний алгоритм дій дозволить якнайшвидше здійснити процедуру оформлення відповідного сертифікату.

  Вкажіть e-mail та отримайте відео по темі

   Пропозиция дня

   Отримай 50% кешбек

   за свое хорошее поведение


    Заявка на подбор проекта

    Заявитель

    Предложение

    Проект

     Заявка на финансирование

     Заявитель

     Спрос

     Проект