АНАЛІЗ РИНКУ ПРАЦІ ЗА 2011 РІК | Дніпро, Київ, Матеріали, Одеса, Харків | FIRM.UA

найближчий офіс

якщо ні, змініть

Аналіз ринку праці за 2011 рік

Якщо говорити загалом, то перші три квартали 2011 року були позитивним для ринку праці, ситуація з кількістю вакансій і рівнем пропонованих заробітних плат покращилася в порівнянні з попередніми періодами. У той же час в четвертому кварталі відбулося коригування з урахуванням загального економічного становища.

Якщо говорити про ринок праці в розрізі сфер діяльності, то список фахівців, які найбільше користувалися попитом у 2011 році традиційно очолили менеджери з продажу та IТ-спеціалісти. Також виріс попит на менеджерів з маркетингу, фінансів і в сфері HR.

Найбільший попит, як і найвища пропозиція, зберігається в сегменті продажу. Високий попит обумовлений зокрема тим фактором, що фахівець з продажу – найпоширеніша посада. На жаль, успішних фахівців з продажу не так багато, хоча й існує думка, що кожен може продавати. В силу перерахованих вище обставин на ринку праці існує надлишок фахівців з продажу низької кваліфікації.

Як і в минулому році, найбільш дефіцитними фахівцями на ринку праці залишаються працівники ІТ-сфери. Кількість досвідчених шукачів, які мають хороший багаж знань і навичок, значно нижче кількості вакансій. У 2010-2011 роках багато компаній приступили до реалізації IТ-проектів, заморожених під час кризи 2008-2009 років, що в сукупності зі значним рівнем привабливості Україні і високим рівнем кваліфікації наших українських програмістів спричинило істотне зростання кількості вакансій.

Неоднозначна ситуація була на фінансовому ринку. У першому півріччі 2011 року динаміка зростання кількості пропозицій від роботодавців у банківській сфері збільшувалася набагато більш високими темпами, ніж в середньому по ринку праці. Багато банків відновили або почали впроваджувати проекти, припинені в період кризи, відкрили нові відділення. Зростання ринку страхування вимагав залучення додаткового персоналу, в першу чергу продавців, які фактично приносять гроші в компанію. Підтримуючий персонал або фахівців управлінської ланки страхові компанії набирали рідше. Винятки становили фахівці, пов’язані з продажами. Приміром, андеррайтери – фахівці, які оцінюють страхові ризики. Але вже у другому півріччі 2011 року ситуація у фінансовому секторі стала мінятися. У зв’язку з побоюваннями повторної фази кризи і девальвації, відтоком грошей з депозитів, а також загальною економічною ситуацією в країні, нових вакансій у банківській сфері стало менше, а в деяких фінансових установах знову почалася хвиля скорочень.

Певні позитивні зміни відбувалися в сферах маркетингу та зв’язків з громадськістю. У 2009 році PR-менеджери стали одними з перших, хто потрапив під оптимізацію через кризу. Як наслідок, послуги багатьох маркетологів, бренд -і PR-менеджерів виявилися незатребуваними. 2011 рік охарактеризувався активними комунікаціями бізнесу і споживачів, а значить, фахівці зі зв’язків з громадськістю та маркетологи знову стали користуватися популярністю. Великі інтернет-проекти шукали фахівців з інтернет-маркетингу і SEO.

Якщо говорити про столицю, то з початку 2011 року попит на персонал робочих спеціальностей у сфері будівництва та нерухомості виріс втричі. Основною передумовою цього є незначне пожвавлення у сфері будівництва економ-житла і фінансові вливання з боку держави у будівництво соціально-спортивних комплексів у зв’язку з проведенням чемпіонату Євро-2012.

У 2011 році компанії стали приділяти більше уваги розробці ефективних мотиваційних програм, оптимізації організаційної структури, пошуку та утриманню високопрофесійних кадрів на підприємстві. У зв’язку з цим спостерігалося збільшення кількості пропозицій на ринку для HR в сфері мотивації та розвитку персоналу. Але враховуючи традиційно високий рівень конкуренції в HR напрямку, говорити про вирішення проблеми працевлаштування для менеджерів по персоналу не можна.

Проаналізувавши результати 2011 року, ми можемо відзначити, що більша частина року була ознаменована зростанням кількості вакансій і підвищенням рівня заробітних плат. Найцікавіше, що в літній період вітчизняний ринок праці також демонстрував позитивну динаміку. Піковим місяцем за кількістю розміщених вакансій на сайтах з пошуку роботи в цьому році був вересень. Але ближче до кінця 2011 року ситуація на ринку праці почала змінюватися, кількість пропозицій від роботодавців зменшилася. І тут не можна говорити лише про традиційний спад активності перед святами, ринок праці є індикатором економічної ситуації в цілому по країні. У зв’язку з політичним та економічним проблемами, загрозою девальвації і тиском з боку державних органів в Україні зараз не найкращий час для розвитку і зростання бізнесу. Тому в січні-лютому 2012 року є досить велика ймовірність застою на ринку праці, роботодавці можуть зайняти «вичікувальні позиції». Через загрозу подальшого погіршення економічної ситуації також не варто очікувати і зростання заробітних плат в найближчі місяці, швидше можлива кореляція зарплат в межах інфляції.

Середня заробітна плата по Києву (станом на кінець 2011 р.)

– Головний бухгалтер 6500-10000 грн.

– Начальник відділу кадрів 5000-8000 грн.

– Інженер з охорони праці 4000-4500 грн.

– Офіс-менеджер 3000-4000 грн.

– Менеджер з реклами 4000-7000 грн.

– Економіст 4500-6000 грн.

– Менеджер з персоналу 4000-5000 грн.

– Програміст 1С 8000-12000 грн.

– Менеджер по закупкам (ЗЕД) 7000-9000 грн.

– Менеджер з продажу 6000-10000 грн.

– Менеджер з туризму 4000 – 4500 грн.

Отримай безкоштовно відео по темі

Пропозици дня

Пропозици дня

Пропозици дня Отримай 50%

Пропозици дня Отримай 50%