ПРАКТИКА ЗАПОВНЕННЯ ТА ПОДАННЯ ЗАЯВИ ПО Ф. № 1-ПДВ | Дніпро, Київ, Матеріали, Одеса, Харків | FIRM.UA

найближчий офіс

якщо ні, змініть

Практика заповнення та подання заяви по Ф. № 1-ПДВ

Особливості заповнення

Не будемо коментувати заповнення усіх розділів заяви, а зупинимося лише на «проблемних»:
– номер реєстрації в органі ДПІ, дата постановки на облік в органі ДПІ – необхідна інформація, береться з довідки за формою 4-ОПП;
– місцезнаходження (місце проживання) платника (р. 4) – вказується юридична адреса, позначений у виписці ЄДР, не забуваємо вписувати район міста та прямий номер телефону;
– відомості про відповідальних осіб платника (р. 5) – основне місце роботи – керівник реєструється підприємства, а додаткове місце роботи за останні 3 роки – заповнюється, якщо ви є або були співробітником іншої юридичної особи, в т.ч. і на громадських засадах;
– головний бухгалтер або особа, на яку покладено ведення бухгалтерського обліку (р. 5) – аналогічно дані на бухгалтера, а якщо бухгалтер не передбачений, дублюємо дані керівника;
– дані про рахунки, відкритих у фінансових установах (р. 10) – необхідно вказати, всі наявні рахунки підприємства, якщо є мультивалютні рахунки, то вказуємо стільки раз скільки і валют (вказуємо код валюти);
– перелік приміщень платника податку, його філій представництв та інших відокремлених підрозділів (р. 11) – відомості про філії представництва та інші відокремлені підрозділи, в т.ч. дані, щодо юридичної / фактичної адреси.Обов’язково вписувати інформація тільки з договору оренди / суборенди;

Перелік осіб, пов’язаних з платником (р. 13) – необхідно перерахувати всі підприємства, в яких засновник, ще є засновником, директором, головним бухгалтером. Більш докладно в листі ДПІ України від 16.11.2011 р. N 5725/6/17-1115.

Примітка: якщо на підприємстві не передбачено головний бухгалтер, його заміщає директор. Податкові органи вимагають вписувати директора ще й як головного бухгалтера.

Особливості заповнення деяких підпунктів р. 16 «Додаткова інформація»:
-п. 16.2. – Відомості про очікувану (на найближчий квартал, рік) господарської діяльності – впишіть два види діяльності як зазначено в довідці статистики.Суми не повинні бути менше 500 000 грн.
-п. 16.3. – Чи очікується регулярне декларування сум ПДВ до відшкодування? – Відповідь «ні»!
-п. 16.7. – Відомості про орендодавців основних фондів по кожному договору оренди – важливий пункт, тому що відноситься до юридичного і фактичного адресою, отже, необхідно заповнити, згідно договору (ів) оренди / суборенди.

При подачі заяви, обов’язково вимагайте позначки про прийом документів.

Вимоги поза кодексу:

І радий би Вам повідомити, що, заповнивши і подавши заяву, більше нічого не потрібно, але на жаль, це не так.

На даний момент мало того, що більшість податкових органів, приймають заяву особисто від керівника, вони ще й вимагають додатково до заяви ряд інших документів – в копіях:
– Свідоцтво / виписку з ЄДР;
– Довідку з органів статистики;
– Договір оренди, акт прийому передачі приміщення, документ підтверджує право власності на приміщення орендодавця, а при непрямий оренді – також договір суборенди, акт прийому передачі приміщення;
– Паспорт та ідентифікаційний номер керівника;
– Підтвердження походження грошей (у разі, якщо підстави для реєстрації платником ПДВ, є статутний капітал або балансова вартість активів (основних засобів, нематеріальних активів, запаси яких перевищують 300000 гривень);
– Банківську виписку з відбитим рухом;
– Первинні документи, що підтверджують відвантаження товарів та / або робіт.

Знову ж таки повторюся, все залежить від податкового органу, куди подається заява, і перелік може змінюватися.

В результаті особисто керівник з пакетом документів направляється до податкових органів. Тут є два варіанти: в деяких районах податкові органи приймають заяву і додані до нього документи через канцелярію або відділ реєстрації платників ПДВ, в інших – через податкову міліцію з обов’язковим (іноді неодноразовим) проходженням «співбесіди» на тему: «Майбутній сумлінний платник податків».

В основному податкова міліція, проводячи співбесіду з керівником юридичної особи, ставить перед собою завдання з’ясувати особу керівника, тому що в компаніях, які збираються займатися незаконною діяльністю, керівниками часто оформляють осіб із сумнівною репутацією і без певного роду діяльності.Відповідаючи на питання, прохання не зволікати, а й не відповідати завченими і шаблонними фразами. Іноді питання може бути дуже простий, для прикладу: «Який у вашої фірми юридичну адресу?». Я думаю, ви розумієте, які висновки зробить співробітник податкової міліції, якщо ви не зможете відповісти на це питання. Можуть бути й інші більш складні питання. Головне відповідати спокійно, тому що їхнє завдання – «залякати», а ваша – спрямувати всі сили на отримання свідоцтва ПДВ.

Результат

Після подачі заяви у строк, зазначений ст. 183.9 ПКУ, платник податку отримує або довгоочікуване свідоцтво платника ПДВ, або відмову.

Відносно відмови, він повинен бути тільки в письмовому вигляді. Зверніть увагу на причину відмови.

Однією з підстав у відмові видачі свідоцтва платника ПДВ є неправильне заповнення заяви з вини платника податків.

Згодом необхідно буде внести зміни до заяву, дотримуючись рекомендацій, які описані у відмові, і знову подати. Не забуваємо повторно докласти, необхідний пакет додаткових документів, про які говорилося раніше.

Так, отримання свідоцтва платника ПДВ – на даний момент не просте завдання і доведеться постаратися, бо іншого виходу даний момент немає. Можливо, цю процедуру доведеться пройти 2-3 рази.

Законодавство

З 1 січня 2011 р. набрав чинності Податковий кодекс України (далі – ПКУ).Прийнятий НКУ вперше зібрав в одному документі всі норми, що регулюють оподаткування в країні.

Порядок реєстрації платником податку на додану вартість (далі – ПДВ) врегульовано в Главі V «Податок на додану вартість» у ст. 180 «Платники податків», ст. 181 «Вимоги до реєстрації осіб як платників податку», ст. 182 «Добровільна реєстрація платників податків» та ст. 183 «Порядок реєстрації платників податків».

Завдяки досвіду реєстрації та отримання свідоцтва ПДВ для клієнтів, накопичений досвід специфічних вимог по ДПІ в різних районах м. Києва.Узагальнивши його, отримали практичну інструкцію по правильному заповненню заяви за формою № 1-ПДВ (далі – заява).

Стаття опублікована в «Бюлетень ФінІнКом» № 12

Коментар спеціаліста

“Як показує практика, подача заяви за ф. № 1-ПДВ до податкових органів без серйозної підготовки – трудомісткий процес, найчастіше приводить до відмови в реєстрації та видачі свідоцтва платника ПДВ. Податківцям легко знайти причину відмови, тому що не існує затвердженої інструкції щодо заповнення вказаної заяви. Ситуація ускладнюється ще й тим, що існує негласний наказ максимально перешкоджати реєстрації та видачі цього свідоцтва. Чесно кажучи, не зовсім зрозуміла причина таких дій, тому що це значно погіршує умови відкриття та ведення бізнесу в Україні в цілому. Тому ефективним залишається лише один спосіб – звертатися до фахівців, які мають досвід практичної реєстрації та отримання” – відмічає провідний спеціаліст з реєстрації та ліквідації АКГ “ФінІнКом” Сергій Кравченко.

Проблема посилюється ще й тим, що з 01 січня 2012 року всі більша кількість підприємств і підприємців повинні будуть реєструватися платниками ПДВ. Причиною цьому нові правила ведення бізнесу на спрощеній системі оподаткування.

Перипетії на тему НКУ не припиняються ні на хвилину. Мова йде не тільки про вимоги, зазначених у ст. 181.1 ПКУ, щодо обороту в 300 000 гривень. На даний момент згідно з п. 183.1 ПКУ, а також ст. 5 глави III Положення № 978 будь-яка особа, що підлягає обов’язковій реєстрації чи прийняла рішення про добровільну реєстрацію як платник ПДВ, подає до органу ДПІ за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) заяву за ф. № 1-ПДВ.

Для тих, хто ще не стикався з отриманням свідоцтва платника ПДВ, проблема не зовсім зрозуміла, але з ознайомленням заяви за ф. № 1-ПДВ розуміння починає приходити. Заява являє собою форму, об’ємом в 9 аркушів і включає 21 розділ. Деякі з розділів досить значного обсягу і знадобляться професійні знання з різних сфер для заповнення. Є розділи, які вимагатимуть застосування хорошої пам’яті, тому що необхідно буде заповнити інформацію, відносно інших юридичних осіб, до яких мають відношення засновники і керівник майбутнього платника ПДВ. При цих всіх нюансах, не забуваємо, що згідно п.п. 7.2 розділу III Положення № 978, говорить наступне: «Реєстраційна заява обов’язково має бути підписано заявником (заявниками) із зазначенням дати». Всі розділи заяви за ф. № 1-ПДВ підлягають заповненню.