РОЗБІЖНІСТЬ МІЖ ЮРИДИЧНОЮ ТА ФАКТИЧНОЮ АДРЕСОЮ | Дніпро, Київ, Матеріали, Одеса, Харків | FIRM.UA
 

ми з Вами з 1999 року

Розбіжність між юридичною та фактичною адресою

Почнемо з того, що поняття “юридична адреса” та “фактична адреса” є свого роду образними виразами, які зміцнилися в ділового мовлення і навіть іноді присутні в офіційних документах. Законодавець же оперує поняттями «податкова адреса» та «місцезнаходження юридичної особи». Так, згідно з п. 45.2 ст. 45 Податкового кодексу України, податковою адресою юридичної особи є місцезнаходження такої юридичної особи, відомості про яку містяться в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України. Поняття «місцезнаходження юридичної особи» визначається ст. 39 Цивільного кодексу України. Відповідно до цієї статті, це фактичне місце ведення діяльності чи розташування офісу, з якого проводитиметься керівництво діяльністю юридичної особи, а також здійснюється управління та облік.

Цікаво, що в нашій країні немає законодавчих перешкод для того, щоб займатися бізнесом не за адресою “прописки” компанії. Це дозволяє юридичній особі на свій розсуд вибирати собі зручне місце розташування, а вже, тим більше що теперішні технології дозволяють зовсім обходитися без офісу.

Але, незважаючи на відсутність обмежень, податківці, створили ситуацію, при якій компанія не може безперешкодно працювати там, де їй зручно, а повинна бути прив’язана до адресою реєстрації.

Наслідки відсутності за місцезнаходженням?

Відсутність юридичної особи за місцезнаходженням є предметом пильної уваги органів податкової служби. Це стосується, в першу чергу, платників ПДВ.

Податкові органи здійснюють перевірку місцезнаходження платників податків:
– якими не подано у встановлені законом терміни податкової звітності;
– мають податковий борг;
– у разі повернення листа, відправленого платнику податку за юр. адресою, поштовим відділенням в зв’язку з відсутністю адресата;
– коли немає можливості зв’язатися з керівництвом підприємства.

Перевірка місцезнаходження також здійснюється при проведенні будь-якого виду перевірки платника податків.

Тобто фактично в будь-який час і на будь-яких підставах.

Якщо за результатами заходів щодо встановлення фактичного місцезнаходження юридичної особи підрозділами податкової міліції встановлено, що фактичне місцезнаходження фірми не відповідає зареєстрованому місцезнаходженню, керівник органу ДПС приймає рішення про направлення державному реєстратору повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням.

Державний реєстратор, у свою чергу, направляє особі повідомлення про необхідність підтвердження відомостей про юридичну особу. Якщо така картка не буде отримана держреєстратором на протязі місяця, то в регістр вноситися запис про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням.

Необхідно мати на увазі, що наявність в регістрі запису про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням є підставою:
– позбавлення суб’єкта господарювання реєстрацію платника ПДВ
– для постановлення судового рішення про припинення юридичної особи (примусової ліквідації).

Яким чином можна уникнути таких проблем?

У разі якщо фактичне місцезнаходження юридичної особи відрізняється від зазначеного в регістрі, для уникнення «непорозумінь» з податковими органами та можливих наслідків у вигляді анулювання реєстрації свідоцтва ПДВ або припинення юридичної особи бажано забезпечити:
1. своєчасне надання звітності та своєчасну сплату податків;
2. наявність звітних документів під час перевірки за місцем реєстрації фірми;
3. своєчасне одержання поштової кореспонденції, спрямованої на юридичну адресу з усіх державних органів та фондів;
4. постійний зв’язок з керівником та / або бухгалтером фірми;
5. своєчасна подача форми про підтвердженням відомостей про юридичну особу, які містяться в регістрі.

Коментар фахівця

При виборі місця реєстрації фірми, ми порекомендували б звернути увагу на наступні моменти.

Як у будь-якій іншій сфері, серед фірм, які пропонують юридичні адреси, є компанії з високим і низьким якістю послуг.

Якщо засновник планує бізнес з тривалою перспективою, розумно вибрати фірму, яка надає повний спектр послуг. А саме:
– своєчасне одержання поштової кореспонденції;
– укладення договору оренди з власником з обумовленим правом реєстрації у відповідних органах;
– у разі укладення договору суборенди, обов’язкова наявність копії договору оренди, де передбачено право орендаря передавати приміщення в суборенду;
– повинні бути в наявності підписаний акт прийому-передачі нежитлового приміщення;
– і, звичайно ж, документи, що підтверджують право власності орендодавця на приміщення.

Всі вище перераховані пункти дуже важливі при покупці юридичної адреси. Звичайно ж, за невідповідність юридичної та фактичної адрес в українському законодавстві немає навіть адміністративної відповідальності, наприклад, у вигляді штрафу. Проте ціна, яку можна заплатити за такий «недолік», значно перевищує будь-які штрафні санкції.

Тому, вибираючи фірму, яка надає юридичну адресу, не варто ставитися до цього питання, як до ще одного способу заощадити при створенні свого «дітища». Ви повинні придбати собі партнера для довготривалої співпраці.


© ГК "ФінІнКом" 1999-2020 FIRM.UA - рішення для бізнесу