РИНОК ПРАЦІ 2012 | Дніпро, Київ, Матеріали, Одеса, Харків | FIRM.UA

найближчий офіс

якщо ні, змініть

Ринок праці 2012

2012 виявився не простим для ринку праці. В цілому по Україні зарплати зросли на 10-15%, але в зв’язку з фактичним рівнем інфляції, зростання зарплат не відобразився на купівельній спроможності громадян.

У другій половині року, у зв’язку з прогнозами про другу хвилю кризи – багато роботодавців взяли курс на утримання позицій, ніж на розвиток. У зв’язку з цим активного росту відкритих вакансій не очікується, зокрема підвищення рівня зарплат також. Не зважаючи на ці прогнози, ряд фахівців, як і раніше, будуть затребувані, а саме:
IT-фахівці. – програмісти, розробники web-додатків, дизайнери інтерфейсів, програмні архітектори займають лідируючі позиції по затребуваність. Потреба в даних фахівцях нескінченна, багато в даному сегменті йдуть на фріланс (віддалена тимчасова робота), у зв’язку з цим закриття даних вакансій стає ще більш проблематичною. Провідні IT-компанії активно вербують студентів останніх курсів, для поповнення внутрішнього кадрового резерву. Спостерігається тенденція до вирощуванню професіоналів з молодих фахівців усередині компанії.
Будівельні спеціальності. – будівельники з навичками проектного менеджменту, зі знаннями методів проектного управління, економіки будівництва, займають лідируючі місця по затребуваності. Для оволодіння даними навичками необхідно спеціальне навчання, на жаль, академічна школа даних знань не дає. Пропонований рівень заробітної плати для даного роду фахівців від 9 тис. грн.
Інженери. – фахівці на промислових підприємствах, в галузі комунікації, промислового виробництва, водопостачанні, до них також залишився стійкий інтерес. Недостатньо також технологів у харчовій промисловості. У цьому сегменті спостерігається парадокс: роботодавці розглядають тільки кандидатів з досвідом роботи від 2 років, а студентам-випускникам за даними спеціальностями категорично відмовляють, вони в свою чергу йдуть працювати в інші напрямки. Це створює «штучний ажіотаж” навколо вузькопрофільних фахівців, тим самим роботодавці завищують вартість фахівців на ринку праці. Виходом з даної ситуації є розробка атестаційно – навчальних програм. Це дасть можливість навчати молодих фахівців і просувати їх по кар’єрних сходах. На початок року середній рівень заробітної плати в даному сегменті коливається від 8 тис. грн. до 14 тис. грн.
Фармацевти. На цьому ринку ситуація значно простіше, так як в основному розглядають кандидатів з дуже мінімальним досвідом роботи, але з профільною освітою. Це пов’язано з активним зростанням аптечних мереж. Якщо говорити про рівні заробітної плати, то для здобувачів без досвіду роботи – це 3 – 3,5 тис. грн., Для досвідчених експертів – від 7 тис. грн.

Ряд фахівців залишилися менш затребувані. За деякими вакансіях пропозиція перевищує попит, а саме: юристи, фінансисти, фахівці з кадрів, перекладачі, психологи, соціальні працівники, логісти. Риное праці перенасичений молодими кадрами, і в той же час є нестача висококваліфікованих фахівців.

Також знизився попит на певні спеціальності: банківські службовці в сфері роздрібу (внаслідок переорієнтації на корпоративних клієнтів), офісні співробітники (секретарі, менеджери).

На рівні ТОП-менеджменту: простежується відмова українських компаній від зарубіжних фахівців. Це пояснюється знанням ринку, в якому вони працюють, і конкурентів відповідно.

Якщо говорити про тенденції щодо стимулювання і мотивації співробітників, то, як і раніше негативним чинником, залишається виплата зарплат у конвертах. Якщо говорити про компанії з іноземними інвестиціями – вони пропонують претендентам повністю офіційну зарплату, як один з мотиваційних компонентів. Але все-таки деяка частина здобувачів і на даний момент готова працювати навіть без офіційного оформлення або офіційно отримувати мінімальну зарплату.

Також яскраво простежується реструктуризація зарплат: більше скорочення ставок і перехід на окладних-боннусную (відсоткову) систему. Такий підхід прив’язує зарплату до результатів роботи. Співробітник розуміє, що чим ефективніше він буде трудиться, викладатися, тим більше він заробить. Але далеко не всі компанії мають фахівців у галузі мотивації, тому система «ставка + відсоток» далеко не завжди вірно розрахована, є скарги з боку працівників на непрозорість і незрозумілість у виплаті заробітних плат. Тим самим, провокуючи співробітників до відходу з компанії.

Спостерігається в цьому році і зростання нематеріальних заохочень. Це в основному: абонементи в спортклуби, тренінги, навчальні курси. Трендом даного року залишаються заходи щодо посилення командного духу (свята, виїзди на пікнік або тренінги). Також вітчизняні роботодавці беруть курс на західні компанії. Все більше уваги приділяється на навчання співробітників. Розвивається новий напрямок на ринку – корпоративні навчальні центри, для цього залучають досвідчених внутрішніх співробітників. Мало уваги, керівники компаній приділяється такому зважаючи мотивації як визнання заслуг працівника, його професіоналізму, прояв поваги до нього. Це досягається шляхом звичайної похвали в колі колег, нагородженням фірмової грамотою, недорогим сувеніром.

Аналіз ринку праці 2012 року в порівнянні з 2011 роком, показав що, вакансій стало в 1,5 раза більше, але в свою чергу роботодавець почав пред’являти більш високі вимоги до рівня знань і умінь кандидатів. Компанії більш вибірково почали підходити до пошуку кандидатів. «Ідеальний» співробітник на позицію – це фахівець, що виконує функції суміжних посад. Акцент ставиться на відповідність корпоративним цінностям, самообучаемость та активну життєву позицію.