ЄВРО-2012: БЕНКЕТ ПІД ЧАС ЧУМИ | Дніпро, Київ, Матеріали, Одеса, Харків | FIRM.UA

найближчий офіс

якщо ні, змініть

Євро-2012: бенкет під час чуми

Ось і завершився Євро-2012, а остаточних цифр щодо економічних результатів Україна поки немає. Як зазначають чиновники, для підведення підсумків може знадобитися ще місяць-півтора.

Так чи варта шкурка вичинки? Щоб отримати відповідь, давайте проаналізуємо наявну в Інтернет інформацію, що з’являлася в процесі підготовки та проведення Євро 2012.

Видаткова частина

За оцінками офіційних осіб, України витратила на організацію Євро-2012 близько 5,5 млрд. доларів. Ось витрати по об’єкту вкладень (в млн. доларів США):
– НСК “Олімпійський” – 550;
– стадіон “Металіст” – 75;
– стадіон “Донбас-Арена” – 400;
– стадіон “Арена-Львів” – 200;
– аеропорт “Бориспіль” – 687,5;
– аеропорт “Жуляни” – 50;
– аеропорт ім. Прокоф’єва – 94,75;
– аеропорт ім. Галицького – 237,5;
– аеропорт “Харків” – 54,13;
– підготовка персоналу, мовні курси, реклама – 55;
– будівництво 20 готелів в Києві – 875;
– тренувальні бази – 43,7;
– автодороги – 2200;
– покупка потягів “Хюндай” і “Шкода” – 26 млн.

Дохідна частина

За інформацією Держприкордонслужби, під час футбольного чемпіонату в Україна в’їхали близько 8,3 млн. чоловік, при чому абсолютний рекорд був поставлений в день фіналу – в нашу країну в’їхало 360 тис. чоловік. Скільки ж заробили?

“Кожен гість залишив в Україну в середньому 400 доларів, тобто в цілому уболівальники витратили близько мільярда доларів. Такі суми були отримані завдяки високій відвідуваності Україні іноземними уболівальниками, адже тільки за час проведення фінальної частини чемпіонату Євро-2012 в нашу країну приїхали майже два мільйони гостей “, – заявив віце-прем’єр України – міністр інфраструктури Борис Колесніков.

Хто ж залишився у виграші?

Залізна дорога. Лідером перевезень визнані залізничники, так як в червні даним видом повідомлення скористалися 5,4 млн. пасажирів, а 1,3 млн. з них – на міжнародних рейсах.

Авіасполучення. Значні обсяги пасажиропотоку довелося обслужити і українським аеропортам. Так, в період Євро-2012 харківський аеропорт обслужив 1078 рейсів (це в 3-е більше, ніж зазвичай), львівський аеропорт – 1477 рейсів, донецький аеропорт – 2,6 тис. рейсів (в 4 рази), аеропорт “Бориспіль” – 10,2 тис. рейсів (в 1,5 рази).

Доходи Євро-міст:
Донецьк під час Євро-2012 зумів отримати дохід у розмірі 37 млн. доларів. Такі цифри озвучив мер Донецька Олександр Лук’янченко.
Харкову футбольний чемпіонат дозволив заробити 14 млн доларів. Ці дані прозвучали від заступника голови Харківської облдержадміністрації Юрія Сапронова.
Львів іноземні гості збагатили на 62 млн. доларів.
Київ поповнив скарбницю якось скромно – всього на 11 млн. доларів. Такі статдані Київської міської держадміністрації. Правда, статистика ця – поки що попередня.

За участь в Євро-2012 збірна Україна заробила для національної федерації футболу 10 млн. євро, з якої:
– 8 млн. євро – бонус для кожної збірної-учасника Євро-2012;
– 1 млн. євро – перемога збірної України над шведами;
– 1 млн. євро – за 3-е місце в групі D.

З вказаної суми 1 млн. євро дістанеться безпосередньо збірної України з футболу.

Підіб’ємо підсумки

Якщо звести воєдино всі доходи, отримані містами в рамках Євро-2012, то виходить, що, на підставі попередньо підведених статданих, Україні запрацювала на футбольному чемпіонаті порядку 123,94 млн. доларів.

Крім того, коли українська влада озвучили, що Україна заробила на Євро-2012 близько 1 млрд. доларів, то в повідомленнях не ставилися акценти на тому, які саме галузі змогли отримати левові частки доходу від проведення футбольного чемпіонату. Коли ж підрахують прибутку за галузевим принципом, тоді і можна буде отримати більш точну відповідь на це питання.

Коментар спеціаліста

Як показує досвід проведення аналогічних спортивних заходів, вони не виправдовують очікувань, а в деяких випадках негативно впливають на економіку країни.

Не виправдалися надії уряду на залучення інвесторів до організації Євро-2012. Нагадаю, що попередньо планувалося, що тільки 10% витрат ляжуть на плечі бюджету. Проте інвестори в цей захід вклали не більше 5% від усього обсягу видатків. Таким чином, весь тягар навантаження з підготовки та проведення виявилася на плечах платників податків.

На мій погляд, такі витрати явно не виправдані, особливо якщо розглянути їх у розрізі деяких статей видатків бюджету. Так якщо на Євро-2012 витрачено 126 млрд.грн., То, для порівняння, державним бюджетом України на 2009 р. на фінансування системи науки передбачалося 12,6 млрд. грн., А на охорону здоров’я Україна – 4,08 млрд.грн .

І все таки хто ж залишився у виграші?

По-перше, ті організації, які були залучені до підготовки та будівництва об’єктів для Євро.

друге, підприємства, які обслуговували футбольних фанів: готелі, організації харчування, виробники алкоголю, транспортні підприємства, оператори зв’язку та інші.

По-третє, Україні в цілому, оскільки показала себе з кращого боку в очах приїхали до нас гостей, що в свою чергу вплине на зростання туристичної сфери.

І, звичайно ж, ми – жителі міст, де проводилося Євро, оскільки зможемо користуватися облагородженим дорогами і спортивними об’єктами.